96/5/4
تعداد نظرات:0
09:12
شماره مطلب:13965427763
-A A +A
مصاحبه قزوین بیست با دختری نخبه و خودساخته؛

اجازه نمی دهم یک کار به کار دیگرم لطمه بزند

همزمان با روز دختر و میلاد حضرت معصومه (سلام الله علیها)، با یکی از دختران موفق دانش آموز، به گفتگو نشسته ایم.

قزوین بیست در مصاحبه با زهره حافظی پور از ناحیه 2 شهر قزوین، دختری خودساخته و الگویی کم سن وسال، چنین می پرسد و پاسخ می شنود:

 

-         افتخارات شما چیست؟

در قرائت قرآن حائز رتبه، در حیطه فرهنگی و هنری به همراه 2 نفر دیگر از دانش آموزان کتاب نوشتم و در منطقه و استان اول شدیم، در عکاسی رتبه اول منطقه ای، امسال هم با یک فیلمنامه داستان کوتاه رتبه اول منطقه ای، در مسابقات آزمایشگاهی علوم در حیطه ریاضیِ آن، رتبه اول، حافظ 2 جزء قرآن کریم و همچنین در مسابقات دومیدانی هم مقام دارم.

-         دانش آموز خوب علاوه بر درسش باید چه بعدهایی از زندگی اش را هم تقویت کند، تا یک انسان تک بعدی نباشد؟ به عبارت دیگر؛ چرا شما سعی داشتید در همه ابعاد پیشرفت داشته باشید؟

اعتقاد دارم که ما خانم ها خیلی توانمند هستیم و می توانیم همه کارها را در یک سطح خوب پیش ببریم؛ شاید برخی این خصلت خانم ها را که در آنِ واحد قادرند چند کار را با هم انجام بدهند، مسخره کنند؛ اما خانم ها با توانایی و تمرکز بالایی که دارند در یک ماه می توانند چند پروژه را انجام دهند. با حرکات ورزشی خونرسانی به مغز افزایش یافته، با حفظ قرآن حافظه تقویت و یا با کار فرهنگی ادبیات قوی می شود و خلاصه با فعالیت بیشتر، دورِ افزایش قدرت اتفاق می افتد.

-         با این همه مشغله چطور برنامه ریزی می کنید که به همه ارکان زندگی برسید؟

برای رسیدن به کارهایی این چنینی علاقه لازم است، من هر شب قبل از خواب به کارهایی که قرار است فردا انجام بدهم، فکر می کنم و تمام کارهایم را مرور کرده و بر طبق اولویت آن ها را انجام می دهم. معمولا درس خواندن مهمترین اولویت را دارد، برای کارهای فرهنگی هنری ام روزی 15 تا 20 دقیقه، وقت می گذارم.

-         در کارمنزل آیا به مادر کمک می کنید؟ تا چه حد؟

بله- کمک به کار خانه در خانه ما باید باشد چون مادرم شاغل است؛ من و خواهرم با تقسیم کار، به امورات منزل سر و سامان می دهیم.

-         آیا با وجود این همه رشته های مختلفی که دارید کار در خانه برای شما سخت نیست؟ خیلی از دختران این کار را انجام نمی دهند، آیا با انجام آن در شخصیت خود احساس رشد می کنید؟

بله خیلی تاثیر دارد. من قرار است در آینده مادر یک خانواده باشم؛ اگر قرار باشد تا دانشگاه دست به سیاه و سفید نزنم، فردا مادرم نمی تواند بیاید کارهای خانه مرا انجام دهد. اصلا کارِ خانه آرامش بخش است و مرا خسته نمی کند، آشپزی بازی با رنگ ها، ظرف شستن و گردگیری لذت بخش می باشد.

می دانیم که از لحاظ روانشناسی بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، بایستی 15 تا 20 دقیقه استراحت در نظر گرفته شود، من سعی می کنم از همین چند دقیقه برای انجام یکی از کارهای خانه استفاده کنم، تا خستگی فکری ام برطرف شود. هر کاری را در جای خودش انجام می دهم و اجازه نمی دهم، یک کار به کار دیگرم لطمه بزند.

-         عامل موفقیت شما چیست؟

مادرم خیلی در موفقیت من تاثیر داشته اند؛ دعاها و رضایت مادرم ...

وقتی پدر و مادر از شما راضی باشند خدا هم از شما راضی است. علاوه بر تلاش خودتان رضایت پدر و مادر هم شرط است وقتی این طور شد؛ شما خود به خود نصف راه موفقیت را رفته اید.

دومین عامل هم  نماز اول وقت است؛ وقتی نمازم را سر موقع و اول وقتِ آن می خوانم، تاثیر نماز را می بینم و همه کارهایم روی روال و برنامه است.

-         شما چه کسی را الگوی خود قرار داده اید؟

تا وقتی پدرم زنده بودند، الگوی خودم پدر و مادرم بودند؛ بعد از آن دایی بزرگم، چون مطالعه بالایی دارند و انسان شایسته ای هستند و گفته هایشان به حق می باشد.

-         همزمان با روز دختر و میلاد حضرت معصومه (سلام الله علیها) به عنوان یک دختر دانش آموز موفق، چه حرفی با دختران همسن و سال خود دارید؟

الان جامعه ما دارد با بی حجابی دست و پنجه نرم می کند، من تا راهنمایی مانتویی بودم اما در همان وقت به این نتیجه رسیدم که چادر حجاب کامل است و حجاب محدودیت نیست بلکه برای دختر یک حریم ایجاد می کند که اجازه اهانت به هیچ کس را نمی دهد.

اگر کشتی به اندازه سر سوزن سوراخ باشد، دیر غرق می شود ولی بالاخره غرق می شود؛ انسان هم کم کم به سمت شیطان کشیده می شود باید مراقب باشیم.

برای زهره حافظی پور و تمامی دختران سرزمین مان آرزوی موفقیت داریم.

انتهای پیام/

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.