96/9/16
تعداد نظرات:0
09:00
شماره مطلب:139691630990
-A A +A
گزارش سیستان بیست از کم و کیف لوازم التحریر ایرانی-اسلامی؛

لوازم تحریر ایرانی گزینه ای مناسب برای شناساندن فرهنگ ایرانی

چند سالی است که طرح‌‌های کارتونی روی لوازم‌التحریر جای خود را به طرح‌های ایرانی داده‌اند؛ حرکتی فرهنگی که چند سالی از اجرایی شدن آن می‌گذرد و با استقبال خوبی هم مواجه شده است

بر اساس گزارش های موجود و ارزیابی های به عمل آمده،میزان گردش مالی لوازم التحریر در کشور حدود 4 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

لوازم التحریری که عمده آن از اجناس خارجی و یا چینی است که طرح های بر روی آن هم خارجی است که نه تنها هیچ بازدهی مثبتی ندارد بلکه باعث نفوذ فرهنگی دشمن در جامعه می شود.

 
نوشت افزاری که با عکس هایی بدلباس از پرنسس های کارتونی، با تصاویری خشن از دیوها و کاراکترهای عجیب فضایی و تخیلی رنگ و لعاب پیدا کرده و سیطره خود را از روی کولی ها و  کیف های دانش آموزان تا جلد دفاتر و طرح مدادها و .. رسانده است شاید در ظاهر تصاویری جامد و سرد باشند اما در واقع سیالی گرم و تأثیرگذار بر نوع تفکر و خواسته های کودک و نوجوان خواهند بود.

از این روخانواده‌ها برای تهیه لوازم التحریر راهی مراکز خرید این محصولات می شوند. باید دید که جایگاه تولیدات داخلی در این میان چگونه است؟ برای آشنایی از کم و کیف بازار و مایحتاج دانش اموزان خبرنگار سیستان بیست ، با چن تن از همطنان و دانش آموزان گفتگو نموده است.

 

یکی از معلمان شهرستان زابل عنوان کرد: از آن جایی که بازار لوازم التحریر یکی از بازارهای متنوع و پر مصرف است و در عین حال دوران دانش آموزی دوران شکل گیری شخصیت افراد است بنابر این تصاویری که بر روی لوازم التحریر از قبیل دفتر و قلم گرفته تا خط کش و گونیا و... باید از مظاهر ایرانی- اسلامی باشد تا دانش آموزان به جای آشنا شدن با مظاهر شرقی و غربی با مفاخر و مظاهر و رشادتهای فرزندان ایران زمین به خصوص رزمندگان و سرداران شهید بیشتر آشنا شوند.

الهه پودینه، دانش‌آموز کلاس سوم است که همراه مادرش برای خرید لوازم‌التحریر به بازار آمده است. او دفترهایی که عکس «کیتی» دارند را انتخاب می کند زیرا به گفته خودش خیلی قشنگ و جذاب هستند.

مادر الله به خبرنگار ما  گفت: همه جا را لوازم التحریر خارجی پر کرده است و کمتر فروشگاه یا مغازه‌ای هست که لوازم التحریر ایرانی بفروشد. مسئولان خانواده‌ها را به خرید لوازم‌التحریر ایرانی تشویق می‌کنند اما وقتی به بازار مراجعه می کنیم جنس با کیفیت ایرانی نمی بینیم و تنوعی نیز در آن نیست.

خانم پودینه افزود: کیفیت بهتر لوازم خارجی سبب می شود تا این اجناس مورد استقبال خانواده‌ها قراربگیرند.

عبدالقادر شهنوازی، یکی دیگر از والدینی است که از او در مورد خرید لوازم التحریر پرسیدم. او گفت: رنگ و لعاب لوازم التحریر خارجی چشم بچه‌ها را گرفته و آنها فارغ از قیمت اجناس خارجی یا فکر کردن به دیگر موارد به دنبال طرح و رنگ هستند.

حسین بامری یکی از اولیای دانش آموزان در گفتگو با خبرنگارسیستان بیست با بیان اینکه ما باید فرهنگ استفاده از لوازم التحریر تولید داخل را در خانواده ها رواج دهیم، گفت: تنوع لوازم التحریر خارجی و به خصوص چینی و قیمت مناسب آن دو موضوعی است که برای خانواده ها بسیار اهمیت دارد و والدین دانش آموزان به این دو دلیل تمایل به خرید این نوع اجناس دارند.

وی تصریح کرد: محصولاتی که هم اکنون در بازار موجود هستند اکثراً محصولاتی با شخصیت های خارجی است و طبعاً سبک

محمد رضا صوفی، یکی از تولیدکنندگان لوازم التحریر کشورمان در گفتگو با یکی از رسانه ها با اشاره به ظرفیت های بالقوه داخلی موجود در این عرصه(تولید لوازم التحریر)اظهار کرد: در شرایطی که بالای 95 درصد از لوازم التحریر مورد نیاز دانش آموزان از امکان تولید داخلی برخوردار است، متاسفانه حجم تولیدات و اقلام تحریری قاچاق در کشور بسیار بالا و تامل برانگیز به نظر می رسد.

وی افزود: آنچنان که در اخبار رسانه ها و جراید منعکس می شود،حدود 60 درصد از لوازم التحریر موجود در بازار ایران،مشمول کالاها و اقلام قاچاق می شود و به واقع سهم ایران از این بازار مهم و حائز اهمیت تنها 40 درصد برآورد می شود.

صوفی عنوان کرد: شیوع لوازم التحریر قاچاق در بازار و مراکز فروش، صرفا به مسائل اقتصادی و مصالح مربوط به این حوزه خلاصه نمی شود،بلکه متاسفانه از حیث فرهنگی و اجتماعی نیز برخی از لوازم التحریر تولید خارج که بصورت بی رویه و بعضا غیر مجاز وارد کشور می شوند،باعث  آسیب های جدی به دانش آموزان می شوند.

علی ای حال حمایت مسئولان و ارائه تسهیلات و بسته های حمایتی و ترغیب خانواده های ایرانی برای خرید محصولاتی برگرفته از الگوهای ایرانی و اسلامی، شکسته شدن انحصار در این عرصه و ارائه قیمت های مناسب می تواند زمینه موفقیت در گسترش معرفی شخصیت های اسلامی و ایرانی را فراهم آورد.

گزارشگر:کبری قاسمی

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.