97/5/16
تعداد نظرات:0
16:25
شماره مطلب:139751633847
-A A +A
معاون آموزش متوسطه:

گفتگو کردن از آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند

معاون آموزش متوسطه در ادامه سلسله نشست‌های هم‌اندیشی بررسی نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی دختران دهه هشتاد، گفت: عدم گفتگو باعث چالش و آسیب‌های اجتماعی شده است.

 

علی زرافشان با اشاره به آیه آخر سوره آل‌عمران و اهمیت و ضرورت گفتگو در جامعه، اظهار کرد: در کتاب‌های حوزه تعلیم و تربیت  با استناد به بحث ایجاد رابطه و پیوند بین مردم و جامعه، چهار نوع رابطه برای موفقیت و تعالی افراد در نظر گرفته‌شده است که عبارتند از رابطه با خود، رابطه باخدا، رابطه با خلق و رابطه با طبیعت و این روابط در برنامه درس ملی گنجانده‌شده است.

وی افزود: در طرح گفتگو برای دختران دهه هشتاد، رابطه با خلق و دیگران مدنظر است و آموزش دوستی و گفتگو ابزار و وسیله‌ای خواهد بود که جامعه را به جامعه‌ای متعادل و زیبنده زیست انسانی تبدیل می‌کند و رمز توفیق و پیشرفت جامعه مستقل از تفاوت‌ها و تمایزها، در گفتگو و تعامل و مدارا است و گفتگو در دو بعد ایجابی و اصالتی  باعث شکل‌گیری جامعه سالم  خواهد بود.

زرافشان گفتگو را قوام‌بخش ارتباطات اجتماعی دانست و گفت: در شرایط فعلی جامعه این مطالبه وجود دارد که برای حل تعارضات و آسیب‌های موجود، گفتگو در جامعه بهشکل علمی و صحیح آموزش داده شود.

معاون آموزش متوسطه تصریح کرد: در ارتباط با ضرورت گفتگو و دوستی، مطالعات و پایشهای ملی مطلوبی در کشور انجام‌شده است که جامعه  آماری پژوهش‌ها، نوجوان وجوانان هستند و نتایج نشان می‌دهد جامعه از خشونت، طلاق و عدم اعتماد بین فردی رنج می‌برد و با بررسی و تحلیل‌هایی که انجام‌شده است، این نکته قابل‌توجه است که عدم گفتگو باعث چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی شده است.

وی با اشاره به‌ضرورت اعتماد در جامعه خاطرنشان کرد: اعتماد مرکز اصلی  تشکیل سرمایه اجتماعی است و گفتگو حلقه وصل و شکل‌گیری این اعتماد است  و رعایت حقوق شهروندی، مردم‌سالاری دینی  و غلبه بر منازعات را موجب می‌شود. 

زرافشان در ادامه گفت: کسب توانمندی در ایجاد رابطه و گفتگوی مؤثر، گسترش فرهنگ مردم‌سالاری دینی، مشارکت سیاسی و اجتماعی، تقویت مدارا و تعامل و رعایت حقوق شهروندی از پیامدهای مطلوب و مؤثر رویکرد دوستی و گفتگو خواهد بود.

دراین نشست فرحناز مینایی پور مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش‌ و پرورش درخصوص اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی با رویکرد دوستی و گفتگو اظهار کرد: باتوجه به بررسی‌های انجام‌شده درباره‌ چالش‌ها و فرصت‌ها برای دختران دهه هشتاد، گفتگو و دوستی ازجمله نیازهایی تشخیص داده شد که برنامه‌ریزی آن برای دانش آموزان دختر ضروری و لازم است. 

وی افزود: ماده ١٠٢قانون برنامه ششم توسعه بر تحکیم بنیان خانواده و گفتگوی بین نسلی تأکید می‌کند که دفتر امور زنان برای  عملیاتی شدن آن سلسله نشست‌های هم‌اندیشی بررسی نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی دختران دهه هشتاد بارویکرد دوستی و گفتگو را برنامه‌ریزی کرده است.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.