97/9/6
تعداد نظرات:0
15:52
شماره مطلب:13979634506
-A A +A
قرارهای محیط زیستی هفته آخر اول آذرماه

کوهنوردان خور بذر محبت کاشتند و زاگرس نشینان قامت بلوط را استوار کردند+عکس

فعالان محیط زیستی در هفته نخست آذرماه در خور لارستان استان فارس درچشمه الله مرغان با برگزاری یک برنامه کوهنوردی به کاشت بذر پرداختند و زاگرس نشینان در راستای احیای جنگل‌های بلوط در طرح زاگرسانه شرکت کردند.

به گزارش بیست؛ در هفته آخر آبان ماه گستره دامنه فعالیت گروه‌های محیط زیستی، شامل محورهای متنوعی از جمله حفاظت از محیط زیست و عشق به طبیعت بود و انجمن‌ها و فعالان محیط زیستی کشور با تلاش وصف‌ناپذیری همچنان پیشتازان عرصه حمایت از محیط زیست و طبیعت بودند. ما نیز به رسم هر هفته تلاش کردیم خبرگزاری فارس رسانه‌ای برای تمام فعالان محیط زیست کشور باشیم.

*پویش زاگرسانە با کاشت بلوط در مناطق زاگرس نشین آغاز شد

همزمان با فراخوان پویش زاگرسانه، محیط زیستی‌های شهرستان کامیاران کردستان در حرکتی هماهنگ با دیگر انجمن‌های زاگرس‌نشین در راستای احیای جنگل‌های بلوط، این میراث گرانبهای کهن دیار زاگرس روز جمعه 2 آذر 1397 در تفرجگاه کوبگار اقدام به کاشت بلوط کردند. این برنامه علیرغم بارندگی شدید با استقبال خوب مردم مواجه شد.

*قاتلان خاموش طبیعت و انسان در مشهد جمع آوری شدند

با همت همیاران محیط زیست و حیوانات و نماینده‌ای از سازمان محیط زیست استان خراسان رضوی حدود 5000 فیلتر سیگار از منطقه‌ای در حدود 20 متر مکعب جمع آوری شدند و در سازمان بایگانی مورد بازدید عموم قرار گرفتند.

*کارگاه آموزشی شناخت پرندگان در رشت برگزار شد

به‌مناسبت روز ملی پرنده‌نگری، کارگاه آموزشی شناخت پرندگان بومی گیلان توسط انجمن بوم بانان گیل و دیلم در دبستان و پیش دبستان دخترانه کارا در رشت برگزار شد و تسهیلگران با استفاده از تصاویر مختلف از پرندگان بومی گیلان به معرفی آنها پرداختند. این برنامه در ادامه با نمایش فیلم و کشیدن نقاشی از پرندگان به پایان رسید.

 

*بادرودی‌ها جشنواره گردشگری انار را با همایش پیاده روی همراه کردند

اعضاء گروه دوستان کوهنورد صبا بادرود در همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی که به طور همزمان با دوازدهمین جشنواره گردشگری انار نادری بادرود برگزار شد حضور یافتند. در این همایش شرکت کنندگان از میدان امام خمینی تا پارک گردشگری تخت پادشاه به مسافت سه کیلومتر را پیاده روی کردند.

*زاگرسانه به ارتفاعات کردستان هم رسید

انجمن زیست محیطی «شنه پیروی موچش» نیز در راستای پویش زاگرسانه با حضور اعضای انجمن و دوستداران طبیعت این منطقه در کوە های موچش دار قوخه حضور و بلوط کاشتند.

*شیروانی‌ها همچنان پرتوان به پاکسازی طبیعت از زباله مشغول‌اند

گروه طنین پاکبانان شیروان خراسان شمالی در همایش 68 خود به همراه همیاران و دوستداران طبیعت این شهرستان، خیابان کاشانی این شهر را از زباله پاکسازی کردند.

*آبادانان در آموزش و فرهنگ سازی همچنان پیشتاز است

برنامه آموزش وفرهنگ سازی درخصوص حفظ محیط زیست، تفکیک زباله واستفاده از لیوان دائمی توسط انجمن بانوان طبیعت دوست ایلام در پیش دبستانی نیلا آبدانان انجام شد.

 

*مربیان مهد‌کودک‌ها کاغذهای باطله و درب بطری را در رشت جمع آوری کردند

با همت کارگروه کودک و نوجوان بوم بانان گیل و دیلم و مربیان مهد کودک کندوی عسل رشت در استان گیلان، طی برنامه‌ای کاغذهای باطله و درب بطری در جعبه‌های مخصوص جمع آوری شد.

*زاگرسانه التیام بخش مردم زلزله زده ثلاث و باباجانی شد

در برنامه مشترک کارگروه پویش زاگرسانه و جنبش بلوط شهر زلزله زده ثلاث و باباجانی، مردم این منطقه اقدام به کاشت بلوط در ارتفاعات و زیستگاه‌های قابل دسترس است.

*تالاب بین المللی امیرکلایه در لاهیجان میزبان دانش آموزان بود

کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان مهاجر و بازدید از تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش امیرکلایه با همراهی دانش آموزان دبستان آفرین ۲ لاهیجان به مناسبت روز ملی پرنده نگری توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در پاسگاه سر محیط بانی تالاب امیرکلایه برگزار شد.

*دانش آموزان در رحیم آباد با مفهوم مدیریت پسماند و همچنین جنگل آشنا شدند

با همکاری موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد و توسط چند تن از  اعضای انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، کارگاه آموزشی با موضوعات مدیریت پسماند و شناخت جنگل برای جمعی از دانش آموزان دبستان هدف بخش رحیم  آباد شهرستان رودسر برگزار شد.

*نذر طبیعت یاوران طبیعت در استان بوشهر همچنان برقرار است

دومین برنامه نذر طبیعت به همت یاوران طبیعت در مراتع شیرونک شهرستان دیلم اجرا شد. در این برنامه بذرکاری گیاهان دارویی بومی و درخت کنار با هدف تقویت پوشش گیاهی مراتع بویژه جلوگیری از حذف این گیاهان انجام شد.

دوستداران طبیعت  بذرهای مرمرشک، بنگو، گل زرد، هلپه، سربرنجاس، کاسنی و بابونه و کنار را در سطح 4 هکتار کاشتند. برنامه نذر طبیعت هر هفته در بخشی از مراتع شمال استان بوشهر تا پایان آذرماه امسال ادامه دارد. این برنامه با همکاری اقشار مختلف بویژه اعضای انجمن های نبض سبز دیلم و یاوران سبزاندیش طبیعت گناوه و با مساعدت مالی مردمی اجرا شد.

*زاگرسانە مردم سقز نیز برگزار شد

طبق فراخوان کارگروه زاگرسانه و جنبش بلوط جهت کاشت و اقدامات مناسب برای حفاظت از بلوط زاگرس، با همت انجمن ژینگه سقز کردستان برنامه کاشت بلوط در منطقه که لی خان سقز برگزار شد.

*طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی در رودسر کلیک خورد

معارفه طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی با هدف آموزش و ایجاد شبکه های مدیریت پسماند در روستاها با حضور ۲۶ دهیار در بخشداری کلاچای شهرستان رودسر توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان برگزار شد.

*جنگل گیسوم پاک شد و نفس کشید

اعضای منطقه 3 باشگاه دانشجویان حامی محیط‌زیست و کانون محیط زیست مرکزی دانشگاه گیلان به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی و حفظ جنگل های شمال طی برنامه ای به پاکسازی جنگل گیسوم  پرداختند.

*برنامه‌های روز ملی پرنده‌نگری در پلدختر اجرا شد

به مناسبت روز ملی پرنده نگری و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر استان لرستان و آموزش و پرورش این شهرستان، کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان و پرنده نگری برای دانش آموزان مدرسه شهید زینی وند برگزار شد. در این کارگاه مسئول محیط زیست پلدختر در خصوص اهمیت و نحوه شناسایی پرندگان مطالبی بیان نمودند.

*کوه آبیدر نیز به زاگرسانه پیوست

در سنندج نیز همزمان با دیگر تشکل‌های زاگرس نشین، انجمن شنه نوژین و جمعیت کردستان سبز در کوه آبیدر کاشت بلوط در همراهی با طرح زاگرسانه فراموش نکردند.

*اقلیدی‌ها بذر گیاهان مرتعی و درختان جنگلی کاشتند

انجمن همیاران طبیعت شهرستان اقلید استان فارس با مشارکت انجمن همیاران طبیعت شهر سده و شهر دژکرد و با هماهنگی اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید، برنامه ۹۳ خود را به کاشت بذر گیاهان مرتعی و درختان جنگلی با تکنیک کپه کاری اختصاص داد. در این برنامه ۱۵ هکتار از عرصه های منابع طبیعی در منطقه آب روان بخش سده به زیر کاشت دانه های مرتعی کُما، سِکاله، آنغوزه و دانه های جنگلی بادام کوهی و ارژن رفت. گفتنی است همه این دانه های جنگلی و مرتعی بومی شهرستان اقلید هستند.

*تعاملات شهرداری با انجمن های محیط زیستی در شوشتر افزایش یافت

انجمن های محیط زیستی شهرستان شوشتر در استان خوزستان طی بازدید مشترک از گلخانه شهرداری با مراحل تولید نهال و گلهای زینتی آشنا شدند. در این برنامه که با حضور مسئولین واحدهای شهرداری و اعضای شورای شهر همراه بود، مقرر گردید تا ضمن تعاملات مشترک میان انجمن ها و شهرداری، از ظرفیت های موجود انجمن ها در راستای تولید گل و نهال استفاده گردد.

*اسب سفید آرزوها، مردم روستای پسکوهک را به آرزو هایش رساند

برنامه 180 گروه پاکسازان طبیعت فارس به پاکسازی نمادین روستای پسکوهک اختصاص یافت. در این برنامه که با حضور حدود 30 نفر از اعضای گروه و در هوای بارانی صورت گرفت،اندک زباله ای که در روستا یافت می شد جمع آوری شد. گفتنی است دلیل کم بودن زباله ها یک دوستدار طبیعت است که تحت عنوان مجموعه آدنا و با هزینه شخصی برای اهالی این روستا که حدودا 100 خانوار هستند، سطل زباله تهیه و همگان را به رعایت نظافت و تمیز نگه‌ داشتن محیط زندگی تشویق می‌کند. این شخص با ایده ای نو در سطح کشور، روزانه با  اسب و یک ارابه یدک کش، زباله‌ها را جمع‌آوری، تفکیک و در نهایت به ایستگاه زباله روانه میکند.

*قرارهای زاگرسانە در شهرستان پیرانشهر در آذربایجان غربی برگزارشد

برنامه 38 تشکل محیط زیستی شهرستان پیرانشهر با همکاری شورا و شهرداری شهر گردکشانه در استان آذربایجان غربی به کاشت بلوط در منطقه در قالب طرح زاگرسانه اختصاص یافت.

*نمایشگاه ساخت وسایل با مواد دورریختنی در مسجد سلیمان برگزار شد

نمایشگاه وسایل تهیه شده از مواد دور ریختنی در دبستان آزادگان مسجد سلیمان در استان خوزستان برگزار و آثار دانش آموزان خلاق این مدرسه مورد بازدید قرار گرفت. در این برنامه که با همت انجمن دیده بان دوستداران محیط زیست مسجدسلیمان و مشارکت اداره محیط زیست صورت گرفت، ضمن بازدید از کاردستی ها، دانش آموزان هنرمند دبستان آزادگان مورد قدردانی قرار گرفتند.

*جلسه هم اندیشی محیط زیستی‌ها با مسئولین و مدیران ادارات شوشتر برگزار شد

دومین جلسه ستاد ایجاد فضای سبز و نهضت درختکاری شوشتر با حضور انجمن های محیط زیستی و جمعی از مسئولین و مدیران ادارات در محل فرمانداری شهرستان برگزار شد. در این نشست که با حضور انجمن های هواداران کارون زلال، طبیعت دوستان سبز و زیبا و پویندگان محیط زیست برگزار شد در خصوص برنامه های متعدد از جمله احداث کُنارستان، هرس اصولی و کارشناسی درختان سطح شهر، طرح های آموزش کاشت نهال در مدارس و انجام برنامه های متنوع درختکاری به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

*کوهنوردان خور بذر محبت کاشتند

نوزدهمین برنامه مشترک گروه کوهنوردی توحید و انجمن سبزاندیشان خور لارستان استان فارس درچشمه الله مرغان با حضور ۴۵ شرکت کننده برگزار شد. شرکت کنندگان در این برنامه به کوهنوردی و کاشت بذر پرداختند.

*صعب العبورترین مدرسه عشایری استان کرمان با محیط زیست آشنا شد

موسسه یاوران ندای زمین با همکاری باشگاه کوهنوردی آریاز بم با تهیه لوازم آموزشی، نوشت افزار، وسایل کمک درسی، اسباب بازی، پوشاک زمستانه، پس از پیمایش 4 ساعت در کوه های صعب العبور رشته کوه جبالبارز به مدرسه عشایری کشیت بم رسیدند و علاوه بر رساندن لوازم فوق به 6 دانش آموز مدرسه آنها را با محیط زیست و طبیعت نیز آشنا کردند.

*زاگرسانه، بانه و سردشت را به هم پیوند زد

در مراسمی که روز جمعه 2 اسفند سال 1397 در کوه قه لا ره ش برگزار گردید تعداد 100 نفر از اعضای گروههای کوهنوردی شامل گروه سولاف وکمیته کوهنوردی پاژین و کوهنوردان سردشت به قله قه لا ره ش صعود و همزمان با سایر شهرهای زاگرس نشین در راستای پویش زاگرسانه دانه های بلوط را  با هدف پاسداشت زاگرس و زنده کردن اکو سیستم طبیعی ناحیه کشت کردند. از حاشیه های زیبای این مراسم  میتوان از بارش اولین برف زمستانی در پاییز ذکر کرد که همت  کوهنوردان برای کاشت  نهال‌های بلوط زیر بارش برف را مضاعف تر کرد.

*گروهی از شهروندان تهرانی تفکیک از مبدا را آغاز کردند

شهروندان منطقه 10 تهران در طرحی که با همکاری کانون محیط زیست محله انجام شد زباله های خشک و تر را از مبدا تفکیک و زباله های خشک را به ماموران بازیافت تحویل دادند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.