97/11/14
تعداد نظرات:0
12:36
شماره مطلب:1397111435301
-A A +A
معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش خبر داد

ایجاد شناسنامه سلامت الکترونیکی برای ۵ میلیون دانش‌آموز/ تدوین طرح جامع ایمنی مدارس

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش از ایجاد شناسنامه سلامت الکترونیکی برای ۵ میلیون دانش‌آموز خبر داد.

به گزارش خبرنگار  بیست؛ مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در سلسله نشست‌های ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش که در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: از سالی که درس تربیت‌بدنی در مدارس اجباری شد، ۹۱ سال می‌گذرد که ۵۱ سال در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و ۴۰ سال به ۴ دهه بعد از انقلاب باز می‌گردد.

وی ادامه داد: در سال ۵۷ تعداد ۵۰۰ دبیر تربیت‌بدنی لیسانس متخصص داشتیم و اکنون ۳۵ هزار دبیر تربیت‌بدنی داریم که ۵۰۰ نفر، دانشجوی دکتری بوده یا مدرک دکتری تربیت‌بدنی دارند؛ ضمن اینکه در سال ۵۷ تعداد ۴ مرکز دانشگاهی برای تربیت نیروی تربیت‌بدنی وجود داشت ولی الان به جز پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان، ۲۰۰ مرکز دانشگاهی مشغول تربیت نیروی متخصص تربیت‌بدنی هستند.

حمیدی با بیان اینکه امروز استانداردهای آموزش درس تربیت‌بدنی در دانشگاه‌ها با کشورهای پیشرفته برابری می کند، گفت: درس تربیت‌بدنی بر ۳ پایه شامل نیروی انسانی، تجهیزات و محتوا استوار است.

وی اضافه کرد: در بخش امکانات و تجهیزات در در سال ۵۷ تعداد ۶۵۳ سالن ورزشی داشتیم که ۱۵۰ سالن بزرگ و استاندارد بود اما الان آمار سالن‌های ورزشی ما ۳۰۸۰ سالن ورزشی است ضمن اینکه ۷۸۰ فضای ورزشی نیمه‌تمام داشتیم که برخی به اتمام رسیده است و هم‌اکنون ۳۲۳۶ فضای ورزشی داریم. 

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در حوزه اعتبارات تربیت‌بدنی و سلامت با حمایت دولت و وزیر آموزش و پرورش، ردیف مستقلی قریب به ۳۴۸ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ پیش‌بینی شده است؛ ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای فضاهای ورزشی در نظر گرفته شده است و همچنین هزینه ساخت ۱۰۰۰ زمین چمن مصنوعی به اعتبارات نوسازی مدارس به طور سنواتی افزوده می‌شود که ۱۰۰ میلیارد تومان برای بودجه ۹۸ در این راستا پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در گذشته حلقه مفقوده در ورزش کشور، نبود نظام یکپارچه در ورزش کشور بود که اکنون فضا تغییر کرده است و آموزش و پرورش به لحاظ تسری ساختاری و وجود ۳۵ هزار نیروی متخصص تربیت‌بدنی و برنامه مدون، یک نظام غربالگری و شناسایی ملی را پایه‌ریزی کرده است.

حمیدی با اشاره به اینکه ۷۲۰ دانش‌‌آموز مساعد ورزشی را فدراسیون‌ها در مسابقات تابستانی دانش‌‌آموزان انتخاب کردند و بعید به نظر می‌رسد که استعداد ورزشی آموزشگاهی وجود داشته باشد و دیده نشوند و باید بگویم دیگر کسی اتفاقی بالا نمی‌رود.

وی به اقداماتی چون اختصاص ۳ ساعت درس تربیت‌بدنی در مدارس، اجرای حیاط پویا، برگزاری المپیادهای درون مدرسه‌ای و فعالیت کانون‌های درون مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: به جز ۳۰۸۰ فضای ورزشی بیرون مدرسه، در ۸ هزار مدرسه از فضای مدرسه برای ورزش استفاده می‌شود.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش به المپیک جوانان که با حضور دانش‌آموزان ورزشکار برگزار می‌شود، اشاره کرد و افزود: ۳ دوره است که المپیک جوانان برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۰ در المپیک جوانان، ایران رتبه ۲۶ را کسب کرد؛ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۲۴ دست یافتیم و در سال ۲۰۱۸، هفتم شدیم. 

وی تصریح کرد: از این پس هر کسی که عضو تیم‌های ملی می‌شود و در بازی‌های آسیایی و غیره رتبه کسب می‌کند، اولین سکوی قهرمانی او، المپیاد درون مدرسه‌ای بوده است و معتقدیم این موضوع در رشته‌های آموزشگاهی استثنا ندارد و 
این است که می‌گویم نظام یکپارچه استعدادیابی را پایه‌ریزی کردیم یعنی یک کار تیمی ملی اتفاق افتاده است و ۳۵ هزار نیروی متخصص تربیت‌بدنی یکدل و یا برنامه مشترک و تعصب و غیرت حرفه‌ای، این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند. 

حمیدی به بخش فعالیت سلامت دانش‌‌آموزی اشاره کرد و گفت: در حوزه سلامت، کارهای مختلفی انجام می‌شود قبلاً  دفتر سلامت در ساختار آموزش و پرورش نبود و مراقبین سلامت نداشتیم؛ از نظر ساختاری وزارت آموزش و پرورش بعدها دارای دفتر سلامت و تندرستی شد. برنامه آموزشی برای تمام پایه‌ها در قالب کتاب عرضه کردیم تا بتوانند مسائلی سلامتی را آموزش ببیند.

وی اضافه کرد: برنامه متوسطه دوم مورد بازنگری قرار گرفت و پیشنهاداتی به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دادیم که کتاب بهداشت و سلامت در دوره متوسطه دوم پیش‌بینی شد؛ همچنین امروز تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ۲ واحد عمومی بهداشت و سلامت را می‌گذرانند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در بحث نیروی انسانی در حوزه بهداشت و سلامت با کمبود مواجه هستیم، گفت: بسیاری از معلمان در ۳،۴ سال آینده با بازنشستگی مواجه می‌شوند و تمرکز آموزش و پرورش روی آن است اما در جذب نیرو از طریق ماده ۲۸، تعدادی جذب نیروی مربی سلامت هر سال داریم.

وی به فعالیت سفیران سلامت اشاره کرد و افزود: 
قبلاً تشکلی تحت عنوان سفیران سلامت نبود و هم اکنون ۲ میلیون دانش‌آموز تحت عنوان سفیران سلامت به آموزش همسالان می‌پردازند.

حمیدی با بیان اینکه ۵ میلیون دانش‌آموز دارای شناسنامه سلامت الکترونیکی هستند که بخشی از آن سلامت ورزش و جسمانی است، اظهار کرد:
برای دانش‌آموزان دختر متوسطه اول و دوم، قرص آهن و مکمل‌ها مثل ویتامین D ارائه می‌شود همچنین سلامت دهان و دندان در بخش گسترده انجام می‌شود.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: المپیاد دادرس در گذشته ستادی بود و الان در مدرسه شکل می‌گیرد که کمک‌های اولیه را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند؛ همچنین  ۳۵ هزار بوفه مدارس داریم و نظارت توسط نیروهای خودمان انجام می‌شود در بحث نوع غذا و کیفیت انجام می‌شود.

 وی از رسیدگی به امور بهداشت مدارس شبانه‌روزی خبر داد و گفت: طرح جامع ایمنی مدارس را تدوین می‌کنیم و یکی از کارهایی که در سال‌های آینده انجام می‌شود دستورالعمل حفظ انرژی و ایمنی و بحث گرمایی مدارس است.

حمیدی با بیان اینکه دفتر سلامت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و کارها را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: امروز در تمام مراکز دندانپزشکی دانشگاهی با دفترچه به این دانش‌آموزان خدمات ارائه می‌شود

وی با تأکید بر اینکه ساختار قامتی از محورهای برنامه معاونت تربیت‌بدنی و سلامت است، اظهار کرد: ۵۰ مرکز ساختار قامتی در مراکز استان‌ها ایجاد کردیم و دبیر تمام وقت با تخصص دکترای تربیت‌بدنی حضور دارند همچنین ۳۰۰ کانون حرکات اصلاحی در استان‌ها فعالیت دارند.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معتقدیم در مدارس ابتدایی سالن ۱۲۰۰ متری نمی‌خواهیم بلکه اگر دختران در داخل سازه مدارس یک فضای ۲۵۰ متری داشته باشند خوب است، گفت: برای تأسیس این سالن‌ها با رئیس سازمان نوسازی مدارس جلسه داشتیم و حرکات زمینی ژیمناستیک، موانع صخره نوردی و تجهیزات در سالن ایجاد شود. 

وی با بیان اینکه ۶۸ هزار معلم ابتدایی را در تابستان آموزش ورزش و تربیت‌بدنی دادیم، افزود: به استان‌ها ابلاغ کردیم هر استان باید ۱۰ سالن ورزشی برای دانش‌آموزان باید بسازد.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.