98/2/10
تعداد نظرات:0
11:13
شماره مطلب:139821035846
-A A +A

آغاز مطالعات بین‌المللی " تیمز ۲۰۱۹" با حضور ۱۵ هزار دانش‌آموز ایرانی

رئیس مرکز ملی مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز از آغاز مرحله اصلی هفتمین دوره از مطالعات بین‌المللی تیمز ۲۰۱۹ با حضور ۱۵۰۰۰ دانش‌آموز خبر داد.

به گزارش بیست؛ عبدالعظیم کریمی با اشاره به اینکه پس از برگزاری موفق مرحله مقدماتی مطالعات بین‌المللی تیمز 2019  در سال گذشته مرحله اصلی این مطالعه از 25 فروردین سال جاری آغاز شده است و در تاریخ 17 اردیبهشت نیز پایان می‌یابد، اظهار کرد: در این دوره از مطالعات بین‌المللی تیمز نزدیک به 15 هزار دانش‌آموز در پایه‌های چهارم (دوره ابتدایی) و هشتم (دوم دوره متوسطه اول) از حدود 500 مدرسه در 32 استان کشور مشارکت خواهند داشت.

وی افزود: با توجه به وقوع سیل در برخی استان‌های کشور، تمهیداتی به‌منظور تثبیت شرایط و کاهش تأثیر متغیرهای احتمالی اندیشیده شده است.

عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش تصریح کرد: با توجه به هدف اصلی انجام مطالعات تیمز و پرلز که نظارت و بهبود کیفیت آموزشی کشورهای شرکت‌کننده در طول دوره‌های مختلف است، کشور جمهوری اسلامی ایران در طی 20  سال گذشته، تلاش کرده است تا با بررسی نتایج ملی و بین‌المللی و تحلیل ثانوی داده‌های به‌دست‌آمده از عملکرد دانش‌آموزان ایران (در سطوح مختلف) به شناسایی نقاط ضعف و قوت، ویژگی مدارس موفق و ناموفق، تعیین سهم عوامل مؤثر درروند پیشرفت یا پسرفت عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان اقدام کند.

کریمی افزود: این مطالعات به استناد مصوبه سال 81 مجلس شورای اسلامی و در راستای تحقق بند (د) ماده 52 قانون برنامه توسعه و با توجه به مفاد ماده واحده 758 شورای عالی آموزش‌وپرورش و بند 19-4 سند تحول بنیادین تلاش کرده است تا با توجه به سند چشم‌انداز 20 ساله (1404) مبنی برقرار گرفتن کشور جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان قدرت اول منطقه در عرصه‌های مختلف، جایگاه ایران را در رقابت‌های علمی و آموزشی با استانداردهای معتبر جهانی ارتقا بخشد.

 وی با تبیین نقش این مطالعات و کارکردهای چهارگانه آن در رصد و هدایت نظام آموزشی خاطرنشان کرد: خط‌مشی «مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش» از زمان حضور و مشارکت در این مطالعات تاکنون استخراج مهم‌ترین یافته‌ها و راهکارها برای ارتقا و بهبود کیفیت عملکرد آموزشی کشور بوده است.

رئیس مرکز ملی مطالعات بین‌المللی تیمز و پرلز ادامه داد: این مرکز همواره نتایج حاصل از مطالعات پژوهشی مرتبط با عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزی را در اختیار حوزه‌های ذی‌ربط وزارت متبوع قرار داده است تا آن‌ها به‌تناسب موضوع و حیطه وظایف خود آن را به‌کارگیرند.

وی با اشاره به برخی اخبار منتشره درباره برگزاری آزمون‌هایی با عنوان تیمز و پرلز توسط مؤسسات آموزشی و با همکاری به‌ظاهر خیرخواهانه مدیران مدارس اذعان کرد: پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به‌عنوان متولی برگزاری مطالعات بین‌المللی تیمز در سراسر کشور اعلام می‌کند برگزاری هرگونه آزمون با عنوان تیمز و پرلز بدون مجوز این پژوهشگاه ممنوع است و با متخلفین برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.