98/3/19
تعداد نظرات:0
11:53
شماره مطلب:139831936069
-A A +A

محیط فضای مجازی برای خلاف کاران و بزهکاران نا امن شود/ دولت در فضای مجازی نقش ارشادی باشد

مجید ابهری با اشاره به ولنگاری فرهنگی در فضای مجازی گفت: دولت باید از طریق نهادهای زیربط بررسی فعالیت های اینترنتی نهادهای مرتبط را در فضای مجازی افزایش دهد و اقلام مورد علاقه جوانان و نوجوانان را به کار برد و همچنین با اطلاع رسانی، شفاف سازی و آگاه سازی جامعه اجازه ندهد سوء استفاده گران و فرصت طلب ها از افراد جامعه سوء استفاده کنند.

به گزارش بیست؛ مجید ابهری، کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به نحوه برخورد مسئولین با آسیب های اجتماعی و ابتذال فرهنگی در فضای مجازی اظهار داشت: نحوه برخورد دولت و نهادهای منتسب به دولت در ابتدای امر باید قبل از ورود و یا همزمان با ورود این فرآیند به جامعه بستر سازی فکری و فرهنگی برای استفاده منطقی و صحیح از آن به مردم مخصوصاً جوانان آموزش داده شود.

وی تصریح کرد: حالا که این مسئله انجام نشده و سونامی فضای مجازی وارد جامعه شده است در کنار محاسن، امتیازات و فرصت های مناسب آن، آسیب ها و تهدیداتی نیز در مقابل جامعه وجود دارد.

کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: نقش دولت در این زمینه نیز باید نقش ارشادی باشد وگر نه فیلتر کردن و یا برخورد سلبی هیچ مشکلی را حل نمی کند، چرا که هر روز فیلتر شکن یا وی پی ان های بسیار قوی وارد بازار می شود و به رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

ابهری افزود: دولت باید از طریق نهادهای زیربط بررسی فعالیت های اینترنتی نهادهای مرتبط را در فضای مجازی افزایش دهد و اقلام مورد علاقه جوانان و نوجوانان را به کار برد و همچنین با اطلاع رسانی، شفاف سازی و آگاه سازی جامعه اجازه ندهد سوء استفاده گران و فرصت طلب ها از افراد جامعه سوء استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که "چه نهادهایی در این خصوص مسئولند؟" گفت: نهاد مشخصی وجود ندارد که متولی این کار باشد؛ اگر بگویم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فقط مسئول است یا بنیاد ملی بازی های رایانه ای، این یک حرف نادرست است و در حقیقت این نهادها متولیان مستقیم هستند.

این کارشناس اشاره کرد: اما وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و همچنین اکثریت نهادهایی که با فرهنگ جامعه و برنامه ریزی آن سر و کار دارند، در این زمینه مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.

ابهری در تصریح نحوه برخورد توسط نیروهای امنیتی تاکید کرد: از سوی نهادهای امنیتی عاقلانه ترین نحوه برخورد، الآن هم در حال انجام است، یعنی سرکشی و پیشگیری.

وی در پایان گفت: اگر قرار باشد که سایت ها فیلتر شوند راه های دیگری پیدا می شود، اما نهادهای امنیتی با مشاهده و یا دریافت گزارش امور خلاف مثل بازی های شرط بندی، خرید و فروش اسلحه و مواد مخدر آن چنان که رهبر معظم انقلاب به مدیران نیروی انتظامی راهنمایی و توصیه نمودند، باید محیط فضای مجازی برای خلاف کاران و بزهکاران نا امن شود چرا که ما بهترین کارشناسان  را در این زمینه در اختیار داریم.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.