98/4/3
تعداد نظرات:0
10:37
شماره مطلب:13984336173
-A A +A

تناقض‌گویی‌های ترامپ ادامه دارد؛ از تحقیر اروپایی‌ها تا باج‌خواهی مجدد از بن‌سلمان

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه اظهارات متناقض خود درباره ایران که حاکی از سردرگمی و آشفتگی در سیاست‌های خارجی وی است، ادعا کرد ایران خواهان مذاکره و دستیابی به توافق است.

 

به گزارش بیست؛ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ان‌بیسی مدعی شد: معتقدم ایران خواهان مذاکره و رسیدن به یک توافق است.

وی در این گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی که بخش مفصل آن یکشنبه از این شبکه خبری پخش شد، بار دیگر به ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران پرداخت و مدعی شد: ایرانی‌ها می‌دانستند که اگر هواپیمای باسرنشین را هدف می‌گرفتند ما به‌سختی به آنها ضربه می‌زدیم و ما هم برنامه‌ داشتیم حملات سنگینی علیه آنها انجام دهیم، هرچند این برنامه‌ مختصر بود.

ترامپ ادامه داد که آمریکا برنامه‌های متعددی علیه ایران از پیش برنامه‌ریزی کرده و مدعی شد که اهداف مورد نظر آمریکا علیه ایران بسیار زیاد است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره این که چراغ سبزی در این رابطه صادر کرده، گفت که تا لحظه آخر چراغ سبزی در کار نیست، چرا که اوضاع مرتب در حال تغییر است.

ترامپ درباره این که آیا هواپیماها برای حمله به ایران در آسمان بودند، گفت: طرح‌های متعددی آماده بود، اما نیاز به تأیید من داشت. هواپیمایی در پرواز نبود و ما آماده اقدام بودیم.

وی ادعای بشردوستانه قبلی خود که حمله و کشتن 150 ایرانی در پاسخ به سرنگونی یک هواپیمای بی ‌سرنشین اقدامی نامتناسب بود، تکرار کرد و درباره واکنش جایگزین آمریکا گفت که تحریم‌ها و افزایش تحریم‌ها اکنون مدنظر آمریکا است.

ترامپ اضافه کرد که به‌عقیده وی ایرانی‌ها به‌دنبال تحریک وی نیستند چرا که نباید از اقتصاد خود غافل شوند، چرا که اقتصاد آنها نابسامان است و تورم آن سر به آسمان گذاشته است.

وی در پاسخ به این سؤال که پیامی که ایران تمایل داشته به آمریکا بدهد چیست، مدعی شد: به‌نظر من آنها مذاکره می‌خواهند. به‌نظر من آنها می‌خواهند معامله کنند. معامله من هم در زمینه هسته‌ای است. آنها نباید سلاح هسته‌ای داشته باشند. این ربطی به تنگه (هرمز) ندارد... به‌نظر من آنها به‌دنبال مذاکره هستند و وضعیتی را که در آن هستند دوست ندارند. اقتصادشان واقعاً نابسامان است.

در بخش دیگر این مصاحبه سؤال شد که آیا وی به رهبری ایران از طریق آقای آبه شینزو پیام داده است یا خیر، ترامپ در این رابطه ادعا کرد: نه، من نامه‌ای ندادم.

در پاسخ به این سؤال که آیا این پیام شفاهی بوده یا نه یا آبه از جانب وی پیامی برده است، گفت که آقای آبه به ایرانی‌ها نزدیک است و ژاپن از خریداران اصلی نفت ایران بوده و از این رو نخست وزیر ژاپن تلاش کرده که کاری انجام داده باشد.

وی با اشاره به مکالماتی که قبل و بعد از سفر آبه به ایران با وی داشته است از او خواسته به ایرانی‌ها این پیام را برساند که "نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید، به‌غیر از این می‌توانیم بنشینیم و به توافق برسیم".

ترامپ درباره این که پیشنهادی که وی برای معامله با ایران دارد چیست مدعی شد که سایت‌هایی وجود دارد که مهم است، اما اجازه بازرسی از آنها توسط ایران داده نشده، ضمن این که مدت زمان پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای کوتاه بوده و خیلی زود پایان پیدا می‌کرد.

وی بدون توجه به تأکید مقامات ایرانی بر خط قرمز بودن توانایی موشکی ایران، تکرار کرد که در معامله پیشنهادی دنبال منع موشک‌های بالستیک ایران است که در برجام به آن پرداخته نشده است.

ترامپ گفت که برجام توافقی بوده که به‌تصویب کنگره نرسیده است.

وی درباره نقش اروپا و نظر آنها که ایران توافق برجام را نقض نکرده، گفت: من توجهی به اروپایی‌ها ندارم. اروپایی‌ها به‌دنبال این هستند که پول زیادی به جیب بزنند...، فرانسه به ایران خودرو می‌فروشد و اروپایی‌ها کارهای دیگری می‌کنند.

ترامپ بار دیگر به‌خاطر ناتو بر اروپایی‌ها منت گذاشت و در ادامه گفت که این که اروپایی‌ها پایشان وسط بیاید برای او مهم نیست و اروپا می‌خواهد توافق کند و دوست دارد توافق شود.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به این سؤال که توافق جداگانه‌ای با ایران می‌خواهد یا این که تمایل دارد دیگر طرف‌ها مانند چین و روسیه نیز همراه شوند، گفت که برایش فرقی نمی‌کند توافق جداگانه‌ای باشد یا همه طرف‌ها را در بر گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که دوست دارد گفت‌وگوی دوجانبه با رهبری باشد یا رئیس جمهور ایران، گفت که برایش فرقی نمی‌کند مهم این است که به نتیجه‌ای برسد.

ترامپ در واکنش به سؤالی که پیام وی به ایران چیست، با تکرار ادعای هسته‌ای علیه ایران، مدعی شد: من به‌دنبال جنگ نیستم و اگر جنگی در کار باشد نابودی‌ای به‌همراه خواهد داشت که شما تا به حال به‌چشم ندیده‌اید، اما من به‌دنبال آن نیستم.

وی بار دیگر ادعا کرد پیش‌شرطی برای مذاکره ندارد اما اگر ایران گفت‌وگو نخواهد اقتصاد ایران طی سه سال آینده وضعیت بدتری را تجربه خواهد کرد.

ترامپ به تماس تلفنی  اخیرش با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اشاره کرد و گفت: در تماس تلفنی‌ام با ولیعهد سعودی به مسئله قتل خاشقجی نپرداختم.

وی در بخش دیگر از این مصاحبه به موضوع خرید 400میلیارد دلاری عربستان از آمریکا پرداخت و گفت که با ولیعهد عربستان صحبت کرده و به او گفته، عربستان و دیگر کشورهایی که آمریکا در حال حفاظت از آنها است باید هزینه‌های سنگین اقدام آمریکا را بدهند.

وقتی از ترامپ سؤال شد که آیا در مکالمه با ولیعهد عربستان درباره گزارش سازمان ملل و قتل جمال خاشقجی هم صحبتی به‌میان آمده گفت که صحبتی در این باره به‌میان نیامده است.

ترامپ گفت تنها به یک دلیل به عربستانی‌ها زنگ زده تا به آنها بگوید که آمریکا نمی‌تواند و نمی‌خواهد تا هزینه‌اش را نگرفته وارد کاری شود و از خاورمیانه و عربستان حفاظت کند.

وی با بی‌توجهی به سؤالی درباره نادیده گرفتن کنگره در فروش سلاح به عربستان و مسایل جاری در یمن گفت که خریدی که عربستانی‌ها از آمریکا می‌کنند یک میلیون شغل درست می‌کند و این مسئله برایش مهم است که عربستان خریدار کلان کالاهای آمریکا است و این کشور اشتغال‌زایی در آمریکا ایجاد می‌کند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.