98/6/16
تعداد نظرات:0
11:31
شماره مطلب:139861636526
-A A +A

مرز مهران همچنان انتخاب نخست زائران اربعین ۹۸ است؛ تردد ۱۰۷ هزار زائر در ۵ روز محرم

در پنجمین روز از ماه محرم میزان تردد زائران از مرز مهران بیش از ۲۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است و این نشان می‌دهد که در اربعین امسال باز مرز مهران انتخاب نخست زائران است.

به گزارش بیست؛ با آغاز شمارش معکوس تا بزرگترین اجتماع بشری، تعداد متقاضیان حضور در راهپیمایی اربعین در مرز مهران در 5 روز اول محرم 98 از 107 هزار  نفر گذشت، شکوه و عظمت این حضور و رستاخیزی جمعیت در مرز مهران، صحنه‌های خیره کننده از وصف دلدادگی عاشقان سید و سالار شهیدان به نمایش گذاشت.

حضور 107 هزار نفر آن هم در یک شهر کوچک 10 هزار نفری مهران  تنها گوشه‌ای از جاذبه، عظمت و عطش لاینقطع مردم در برگزاری کنگره عظیم اربعین بود که در این منطقه از کشور به نمایش گذاشته شد.

سال 96 حدود 50 درصد زائران کشور، استان ایلام و مرز مهران را برای ورود به خاک عراق انتخاب کردند و سال 97 این میزان به حدود 70 درصد رسید. این رکود در حالی رقم خورد که از میزان کل تردد زائران کشور در اربعین 97 حدود 400 هزار نفر کاسته شده بود اما در عوض از تعداد زائرانی که مهران را برای ورود به عتبات عالیات انتخاب کرده بودند نه تنها کم نشد بلکه نسبت به اربعین گذشته بیش از 400 هزار نفر افزایش نشان می‌داد.

آری اینجا مهران، کربلای ایران جاذبه امام حسین(ع) آنقدر قوی بود که طوفان را هم به زانو درآورد و علی‌رغم همه توصیه‌ها جهت انتخاب دیگر مرزها زائران باز مهران را برای ورود به کربلا و عتبات عالیات انتخاب کردند.

7 دلیل جاذبه مهران برای زائران عتبات عالیات

1. نزدیک بودن فاصله مهران تا کربلا- در بین مرزهای منتهی به عراق مرز مهران نزدیکترین مرز به عتبات عالیات و کربلا است و این یکی از دلایل مهم انتخاب مردم برای گذر از مرز مهران است. از مهران تا کربلا 275کیلومتر است این در حالی است که فاصله دیگر مرزها تا کربلا به مراتب بیشتر از این میزان است.

2. واقع شدن مهران در نقطه صفر مرزی- مهران تنها شهر ایران است که در نقطه صفر مرزی با کشور عراق قرار دارد به‌طوری که هنگام خروج از شهر مهران بلافاصله وارد پایانه مرزی می‌شوید. امروز نزدیکی مهران به مرز و ایجاد پارکینگ‌های بزرگ و سایر امکانات موجود در شهر از دیگر انگیزه‌های زئران برای انتخاب مرز مهران برای سفر به کشور عراق است. در اربعین 97 بیش از 200 هزار خودرو در پارکینگ‌ها و شهر مهران ساماندهی شدند.

3. امنیت مرز مهران. اگر چه مرز مهران روزی به‌عنوان تهدید قلمداد می‌شد اما امروز این مرز یکی از امن‌ترین مرزهای ایران است تا جایی که قسمت اعظمی از صادرات کشور از این مرز انجام می‌پذیرید. از این گذشته در آن سوی مرز مهران نیز امنیت برقرار است. استان واسط عراق در همسایگی مرز مهران قرار دارد که این استان به نسبت دیگر مناطق عراق از امنیت قابل قبول‌تری برخوردار است.

4. ایلام را به‌خاطر میزبانی شایسته- از زائران ابا عبدالله الحسین علیه السلام پایتخت خادمین اربعین حسینی لقب داده‌اند شور استقبال از زائران در این نقطه از کشور به حدی است که مردمان این دیار در مسیرهای اربعین خانه‌های خود را به زائرسرا مبدل می‌سازند.

5. مردمان آن طرف مرز مهران نیز شیعه هستند. از مرز مهران که خارج شوید تا خود کربلا و نجف، تمام شهرها و روستاها نیز شیعه‌نشین بوده و همین امر باعث شده بیشترین ضریب امنیت و راحتی برای زائران فراهم شود تا آنان با آسایش خاطر بیشتری در این مراسم شرکت کنند.

6. ایمنی جاده‌ها- در سال‌های گذشته شاهد گره‌های ترافیکی زیادی در جاده‌های استان بودیم اما در اربعین 97 این مسئله به سبب آماده شدن زیرساخت‌های جاده‌ای در مسیر ایلام به مهران وجود نداشت تا جایی که وزیر اطلاعات در بازدید از جاده‌های اربعین و حضور در میان زائران چهره‌های بشاش و سرزنده آنان را متفاوت‌تر از دوره‌های گذشته دید و آن را ناشی از عدم معطلی و گیر افتادن در گره های ترافیکی عنوان کرد.
 
7. یادمان های دفاع مقدس- ایلام و مهران کربلای ایران و تربت پاک شهیدان انقلاب اسلامی است. سرزمینی که وجب به وجب خاکش خون هر شهیدی ریخته است امروز یادمان 9 هزار شهید گلگون کفن (سه هزار شهید استان ایلام و 6 هزار شهید عملیات‌های مختلف در استان) ایران اسلامی است قطعا جاذبه‌ای وصف ناشدنی دارد. جاذبه‌ای که امروز ایلام را قدمگاه زائران ساخته است تا اربعین را در این دیار چنان پررنگ و معنوی کند که زائران زیارت را از ایلام سرزمین شهیدان و دروازه عتبات عالیات آغاز کنند.

جان کلام آن که امسال مسئولان استان اقدامات ویژه‌ای برای برگزاری یک اربعین باشکوه تدارک دیده‌اند. در پنجمین روز از ماه محرم میزان تردد زائران از مرز مهران بیش از 265 درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است و این نشان می‌دهد که در اربعین امسال باز مرز مهران انتخاب نخست زائران است.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.