98/8/20
تعداد نظرات:0
11:17
شماره مطلب:139882036950
-A A +A

تقدیر از 100 دانش‌آموز توانمند در همایش « پنجه‌های کارآمد- سربازان ماهر»

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: در همایش سراسری پنجه‌های کارآمد- سربازان ماهر از 100 دانش‌آموز توانمند و برگزیده آموزش و پرورش تقدیر می‌شود.

به گزارش بیست؛ همایش سراسری پنجه‌های کارآمد- سربازان ماهر با حضور فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه و مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش برگزار شد. 

سید مصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش در این نشست خبری اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد رسمی تربیت و قوام‌بخشی فرهنگ عمومی با همکاری نهادهای مختلف برای توانمندسازی دانش‌آموزان اقدام می‌کند.

 مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش تصریح کرد: یکی از تکالیفی که در قوانین بالادستی برای تعلیم و تربیت عمومی وجود دارد، مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی و غیردولتی در اجرای سند تحول بنیادین آ‌موزش و پرورش است. 

وی گفت: ستاد کل از جمله نهادهای تاثیرگذار و مهم است که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، قرارگاه مرکزی مهارت آموزی را ایجاد کرده و باید از  سردار باقری و سردار فرحی تشکر کنیم. 

آذرکیش به شعار همایش اشاره و تصریح کرد: آنچه که برای همایش انتخاب شده برگرفته از فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند ما به علم نیاز داریم، ما به سرپنجه‌های کارآمد هم نیاز داریم. 

وی با بیان اینکه گستره عظیم آموزش و پرورش بیش از 40 میلیون مخاطب دارد، افزود: این موضوع اهمیت این سازمان را در بسترسازی مهارت نشان می‌‌دهد چرا که حدود 14 میلیون دانش‌آموز به همراه پدر و مادر و بیش از 900 هزار فرهنگی جمعیت 40 میلیونی مخاطب آموزش و پرورش است. 

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش به انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش و ستادکل پرداخت و گفت: فرایند مهارت‌آموزی در آموزش و پرورش در سه حوزه تعریف شده است یک در حوزه تخصصی و نیمه تخصصی که به هنرستان‌ها برمی‌گردد؛ 7 هزار و 100 هنرستان فنی‌و حرفه‌ای و کاردانش با 945 هزار هنرجو در 203 رشته مهارتی که زمینه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی را پوشش می‌دهند از جمله حوزه اول مهارت‌آموزی است؛ 63 درصد از 945 هزار نفر پسر هستند و 180 هزار نفر از این جمعیت در پایه دوازدهم تحصیل می‌کنند که یا وارد دانشگاه می‌شوند یا وارد سربازی. 

آذرکیش ادامه داد: این افراد بیش از 1400 ساعت مهارت را در طول سه سال آموخته‌اند و چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم وارد سربازی شوند سه سال آموزش مهارت‌آموزی خود را کسب کرد‌ه‌اند. 

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: مهمترین و اصلی‌ترین اولویت وزارت آموزش و پرورش، مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در تمام دوره‌های تحصیلی است.

وی اعلام کرد: آموزش و پرورش یک همکاری مسؤولان و همراهی خوبی در برنامه‌ریزی با ستادکل در اجرای این سیاست ملی دارد و در کنار آموزش‌های هنرستانی،‌ درس کار و فناوری و درس فرهنگ و هنر را از دوره ابتدایی وارد مجموعه دروس اصلی دانش‌آموزان کرده است.

آذرکیش گفت: بیش از 30 پودمان در پایه‌های ششم، هفتم،‌ هشتم و نهم در این راستا آموزش می‌بینند؛ همچنین درس کارآفرینی در دوره دوم متوسطه نیز تدریس می‌شود که نشان از توسعه آموزش‌های مهارتی است. 

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش افزود: بیش از 3 میلیون دانش‌آموز درس کارآفرینی و فرهنگ و هنر را آموزش می‌بینند. 

وی به پروژه‌های تکمیل مهارتی اشاره و تصریح کرد: تعمیق یادگیری در مهارت‌های مختلف از جمله دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش است که ایران مهارت از جمله آن است؛ برای دانش‌آموزان متوسطه اول که حدود 21 درصد دانش‌آموزان را با 440 هزار نفر تشکیل می‌دهند در قالب 237 پودمان آموزش مهارتی تعیین و اجرا می‌شود؛ همچنین طرح خوداتکایی در شبانه‌روزی‌ها با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت و مهارت‌آموزی دانش‌آموزان در حال انجام است. 

آذرکیش به برگزاری جشنواره‌های مختلف و مسابقات مهارتی و علمی و ... پرداخت و گفت: تعداد 100 نفر از دانش‌آموزانی که از برترین‌های مسابقات هستند در همایش سراسری پنجه‌های کارآمد - سربازان ماهر تقدیر می‌شوند. این افراد برگزیدگان المپیاد شایستگی محور، جشنواره‌ مهارت‌های هنری، جشنواره فرهنگی - هنری، مسابقات علمی و عملی و علمی کاربردی هستند که در مرحله کشوری حائز رتبه‌ شده‌اند.

آذرکیش ادامه داد: آموزش و پرورش به جهت اینکه ماهیت آموزش‌های مهارتی از نوع مشارکتی است و به واسطه تعامل اثربخش همه دستگا‌‌ه‌ها میسر است بیش از 50 تفاهم‌نامه منعقد کرده است. 

وی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه تعداد دانش‌آ‌موزان محصل در هنرستان‌ها باید 50 درصد کل دانش‌آموزان دوره متوسطه باشد که هم اکنون این تعداد 35 درصد است. در سال‌های گذشته 600 هزار دانش‌آموز در هنرستان بودند و هم اکنون 945 هزار نفر در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل و هنرآموزی هستند.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.